Carnival Calendar

EventDateVenue
Port Douglas CarnivalSat 3rd - 4th SepPort Douglas
Hervey Bay MastersSat 10th - 11th SepHervey Bay
SLSQ UQ Secondary School Surf League – Wide BayFri 16th SepNielson Park Beach
SLSQ UQ Secondary School Surf League – Gold CoastFri 16th SepCoolangatta
Ellis Beach Water CarnivalSat 17th SepEllis Beach
Palmy ClassicSat 24th -25th SepCairns
Queensland Endurance ChampionshipsSat 1st OctMermaid Beach
NQB Surf Rescue ChampionshipsSat 1st - 2nd OctEllis Beach
Nutri Grain Trial (TBC)Sat 8th - 9th OctTBC
NQB Branch ChampionshipsSat 8th - 9th OctMission Beach
Gold Coast City Titles U11-U15Sat 8th - 9th OctNorth Burleigh
SSCB Selection TrialsSun 9th OctTBA
Australasian Police & Emergency Services GamesWed 12th OctAlexandra Headland
SLSQ UQ Secondary School Surf League – Central QldFri 14th OctEmu Park (TBC)
SLSQ UQ Secondary School Surf League – BrisbaneFri 14th OctRedcliffe
Coolangatta Gold(Short Course)Sat 15th OctCoolangatta
Rainbow BeachSat 15th OctRainbow Beach
NBB Under 8 – Masters CarnivalSat 15th - 16th OctForrest Beach
Coolangatta Gold (Long Course)
Sun 16th OctCoolangatta
Junior Coolangatta GoldSun 16th OctCoolangatta
North Australian TitlesFri 21st - 23rd OctMackay
SLSQ UQ Secondary School Surf League – Sunshine

Coast
Fri 28th OctMooloolaba
DoorknockSat 29th OctStatewide
Fastest Man On SandSun 30th OctKurrawa
PDB U8-U10 Teams CarnivalSun 30th OctPacific
Burleigh Ocean SwimSun 30th OctBurleigh Heads
Oceans 38Sat 5th - 6th NovTBA
WBC Branch 4-Point Junior (U8-U15) CarnivalSun 6th NovHervey Bay
SSCB U8-U10 Teams Sun 6th NovTBA
Fastest Man On SandSat 12th NovMooloolaba
NBB Under 15 to Masters Craft Carnival + Surf BoatsSat 12th NovTownsville Strand
SSCB Interclub ChallengeSun 13th NovTBA
Gold Coast Youth CampFri 18th - 20th NovLennox Heads
NBB Under 11 to Under 15 Selection CarnivalSat 19th NovBowen
WBC Branch 4-Premiership Series – Round 1Sat 19th NovAgnes Water
A-Mart Sports U11-U15Sat 19th NovTBA
WBC Branch 4-Point Junior (U8-U15) CarnivalSun 20th NovMoore Park
SSC Craft Masters – OpensSun 20th NovTBA
GC Craft CarnivalSun 20th NovTBA
PDB Little DudesSun 20th NovKirra
2016 Queensland Interbranch ChampionshipsFri 25th - 26th NovPalm Beach Pool 25th,
Coolangatta 26th
Young Guns individual U11- U15Sun 27th NovKurrawa
Fastest Man On SandSat 3rd DecCoolangatta
Senior EventSat 3rd - 4th DecTBA
Little Squirts U8-U10Sat 3rd DecNorth Burleigh
WBC Branch 4-Point Junior (U8-U15) CarnivalSun 4th DecElliott Heads
Oceans 38Sat 10th - 11th DecTBA
Gold Coast BoardridingSat 17th - 18th DecPalm Beach
Oceans 38Sat 7th - 8th JanTBA
State Boardriding Championships (TBC)Fri 13th - 15th Jan
SSCB Surf Rescue ChampionshipsFri 13th - 15th JanTBA
SCB Surf Rescue ChampionshipsFri 13th - 15th JanMermaid Beach
PDB Surf Rescue ChampionshipsFri 13th - 15th JanPacific
WBC Surf Rescue ChampionshipsSat 14th JanBundaberg
Interstate ChampionshipsFri 20th JanAlexandra Headlands
Murphy Builders CarnivalSat 21st - 22nd JanMaroochydore
NBB Surf Rescue ChampionshipsSat 21st - 22nd JanPicnic Bay, Magnetic Island
WBC Branch 4-Premiership Series – Round 2Sat 21st JanAgnes Water
WBC Branch 4-Point Junior (U8-U15) CarnivalSun 22nd JanBundaberg
WBC Branch Senior Pool Rescue ChampionshipsFri 27th JanHervey Bay Aquatic Centre
WBC Branch Senior ChampionshipsSat 28th - 29th JanHervey Bay
SCB U11- U15 Branch TitlesSat 28th - 29th JanMermaid Beach
PDB U11- U14 Branch TitlesSat 28th - 29th JanNorth Kirra
WBC Branch Junior Pool Rescue ChampionshipsFri 3rd FebSouth Rockhampton – Lane 4 Aquatics
NBB Branch ChampionshipsSat 4th - 5th FebSarina
WBC Branch Junior ChampionshipsSat 4th - 5th FebYeppoon
Young Guns Teams U11-U15Sat 4th FebMiami
Sumer of Surf Rd 6Sat 4th - 5th FebTBC
PDB U8-U10 CarnivalSun 5th FebBilinga
SCB U8-U10 BranchSun 5th FebMiami
SSCB Masters Branch ChampionshipsSat 11th - 12th FebTBA
SCB Senior Branch ChampionshipsSat 11th FebTBA
PDB Senior Branch ChampionshipsSat 11th FebCoolangatta
Queensland Youth ChampionshipsFri 17th - 19th FebHervey Bay
Queensland Surf Rescue ChampionshipsFri 24th - 26th FebTBC
WBC Branch Boardriding ChampionshipsSat 4th MarchAgnes Water
WBC Branch North v South Teams ChallengeSat 4th MarchAgnes Water
Queensland Masters ChampionshipsFri 10th MarchNorth Kirra
Queensland Senior ChampionshipsFri 11th - 12th MarchNorth Kirra
Australian Youth ChampionshipsSat 25th - 26th MarchNorth Kirra
Australian Masters Championships Mon 27th - 28th MarchNorth Kirra
Australian ChampionshipsWed 29th Mar - 2nd AprNorth Kirra
ANZAC DAYTue 25th AprilCurrumbin
Ocean Roar – Rd 1 (TBC)Sat 6th MayTBA
Ocean Roar – Rd 2 (TBC)Sat 13th MayTBA
PDB Pool Rescue CompetitionSun 21st MayPalm Beach Currumbin Pool
Ocean Roar – Rd 3 (TBC)Sat 27th -28th MayTBA
Ocean Roar – Rd 4 (TBC)Sat 10th - 11th JuneTBA
Ocean Roar – Rd 5 (TBC)Sat 17th JuneTBA
State IRB Championships (TBC)Sat 1st - 2nd JulyKawana Waters
Interstate IRB ChampionshipsFri 14th JulyKingscliffe
Australian IRB ChampionshipsFri 14th - 16th JulyKingscliffe

Our Valued Sponsors